RehaClinic

Ferie z Kaizen Karate

Dostaliśmy zaproszenie ze Szkoły Karate Kaizen w Poznaniu na prezentację i pogawędkę na temat promowania zdrowia wśród młodych sportowców. Młodzi karatecy przebywali na feriach zimowych, podczas których trenowali karate i uczyli się o zdrowiu. Naszym zadaniem było przedstawienie informacji na temat zdrowych stóp, oraz przeprowadzenie zajęć integracji sensorycznej.

Co o stopach?

Stopy to bardzo ważny wskaźnik, mówiący o prawidłowym rozwoju organizmu. Ewentualne ich wady: płaskostopie, koślawość, szpotawość, mogą zaburzać prawidłowy wzorzec rozwojowy. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie nieprawidłowości i zapobieganie im, zamiast ich leczenia.

Program stopa

To autorski program przeznaczony dla wszystkich osób, u których stwierdzono wady rozwojowe lub zaburzenia funkcjonalne na poziomie stopy. Jest on oparty na autoterapii, czyli pacjent uczy się jak prawidłowo dbać o stopy, jak korygować wadę, jak zapobiegać przeciążeniom. Wychodzimy naprzeciw pacjentowi, i utwierdzamy go w przekonaniu, że najlepiej jest zadbać o siebie samemu.

Wady strukturalne i funkcjonalne stóp

Wady te wzajemnie się przenikają. Wada strukturakna, operacja, złamanie, blizna, skręcenie czy zwichnięcie wpływa na funkcję stopy, czyli podpór i sprężystość odbicia. Płaskostopie, koślawość czy szpotawość stopy to nic innego jak zaburzenie funkcji, która wpływa na zmianę struktury.

Co ma wpływ na powstanie wady?

Wiele czynników, począwszy od ciężkiego porodu, braku raczkowania w okresie rozwoju lub wczesne pionizowanie. W życiu codziennym to zła higiena życia; złe obuwie, brak ruchu, zła pozycja siedząca.

Dlaczego kontrola dzieci?

Dlatego, że najłatwiej wyeliminować złe nawyki ruchowe, najłatwiej nauczyć nowych wzorców ruchowych i korygować wadę przez autoterapię czyli ćwiczenia. Współpraca terapeuta-pacjent daje największe efekty terapeutyczne. Używanie oprotezowania np. wkładki nie jest rozwiązaniem problemu, jeżeli pacjent nie ma świadomości jak ma wspierać terapię.

Co to jest integracja sensoryczna SI?

To taki sposób funkcjonowania i współdziałania narządów odbierania zmysłów, który umożliwia prawidłowe przetwarzanie bodźców przez układ nerwowy człowieka. Nasze poprawne funkcjonowanie zależy od pracy siedmiu systemów:

  • czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego)
  • przedsionkowego
  • słuchowego
  • wzrokowego
  • węchowego
  • smakowego

Zaburzenia w odbieraniu jednego ze zmysłów powodują zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu.

Komu to jest potrzebne?

Integracja sensoryczna przeznaczona jest dla dzieciaków w okresie przedszkolno - szkolnym, u których zauważono zaburzenia SI. Najczęściej to:

  • słaba koordynacja ruchowa, problemy z utrzymaniem równowagi, lęk przed wysokością, ruchem, upadkiem, trudności w nauce jazdy na rowerze, trudności z naśladowaniem ruchów, niechęć do zabaw ruchowych
  • niechęć do obcinania włosów i paznokci, mycia twarzy, włosów, uszu
  • nadmierna ruchliwość, nadpobudliwość, problemy z koncentracją, obniżona lub podwyższona wrażliwość na bodźce z otoczenia, problemy emocjonalne, nieśmiałość, agresja
  • opóźniony rozwój mowy, kłopoty z czytaniem, pisaniem, liczeniem, brak dominacji ręki u dzieci powyżej czwartego roku życia
  • kłopoty z czynnościami samoobsługowymi (wiązanie butów, mycie zębów), częste podpieranie głowy podczas zajęć przy biurku lub stole
  • niechęć do zabaw związanych z brudzeniem rąk, kłopoty z jedzeniem

Jakie wnioski?

Podczas tego typu imprez, terapeuci i fizjoterapeuci są w stanie wychwycić pewne symptomy, objawy mówiące o powstawaniu wad postawy czy zaburzeń rozwoju. Jesteśmy w stanie dać wskazówki jak pracować z takim dzieckiem, jak walczyć i jak zapobiegać rozwojowi wady. Jesteśmy w stanie leczyć takiego pacjenta, ale nie jesteśmy tego w stanie zrobić bez zaangażowania rodziców, dziadków czy opiekunów, od których będziemy wymagać zmiany złych nawyków i zastąpienia ich pozytywnymi wzorcami.

Podziękowania

Podziękowania dla Kazien - Szkoły Karate Shotokan i prowadzącego zajęcia Remigiusza Pyrek, który swoją postawą i wizerunkiem jest wzorem do naśladowania dla młodych adeptów karate - zespół Reha Clinic