Agnieszka Olejnik

Co to jest dieta sensoryczna?

Dieta to specyficzny, odpowiednio ułożony program odżywczy, którego zadaniem jest realizacja założonego celu. Nie inaczej jest w przypadku diety sensorycznej. Jest to termin, jakim posługują się terapeuci SI, w celu prowadzenia skutecznej terapii sensorycznej. Odpowiednio dobrane bodźce, ułożone ćwiczenia, precyzyjna diagnoza i podejście holistyczne pomagają skutecznie prowadzić terapię.

Co to są zaburzenia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna to harmonijny rozwój i współpraca zmysłów, które wzajemnie na siebie oddziaływują. Nierównowaga w ich rozwoju powoduje nad lub podwrażliwość sensoryczną. Terapia SI polega na ich odpowiednim stymulowaniu tak, aby tę nierównowagę normalizować. Nasze nawyki żywieniowe mają znaczące przełożenie na terapię. Świadome używanie niektórych produktów może nam w tym pomóc, natomiast nasza niewiedza niestety zaszkodzić.

Dieta w diecie czyli jakie zmysły stymulujemy?

Stymulujemy głownie smak i węch. Jak sam dobrze wiesz, niektóre codzienne produkty spożywcze podnoszą naszą aktywność a inne ją obniżają. Dotyczy to zarówno smaku jaki i zapachu. Jeżeli mamy pewność co do ich działania łatwo możemy wprowadzić je do stymulacji.

Produkty uspokajające:

  • orzechy, owsianka i wiśnie to zestaw często serwowany w porze śniadaniowej. Każdy z tych produktów jest przepełniony melatoniną, która wpływa uspokajająco na nasz organizm,
  • kakao również ma wpływ rozluźniający na układ nerwowy,
  • drożdże, kasze, mleko bogate w witaminę B1, mają działanie wyciszające,
  • zioła, bazylia, tymianek, melisa czy majeranek,
  • przyprawy cynamon, lawenda, wanilia

Produkty te warto wprowadzić do diety u osób z nadpobudliwością ruchową, ADHD, Do codziennej stymulacji warto używać zapachów produktów, które będą miały podobne działanie. Zapach czekolady, cynamonu czy lawendy pozytywnie wpłynie na nastrój twojego dziecka.

Produkty pobudzające:

  • wszystkie cytrusy jak cytryna, grapefruit, pomarańcza,
  • olej lniany,
  • imbir,
  • morskie ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie antydepresyjne,

Produkty w/w będą miały wpływ na lepszą aktywność. U dziecka podreaktywnego wskazana będzie dieta bogata między innymi w te produkty. Codzienne stymulowanie zmysłu powonienia, również staje się bardzo proste.

Częściej jednak obserwujemy negatywne stymulowanie naszego organizmu przez niewłaściwe odżywianie. Poważnym problemem w diecie jest cukier. Spożywamy go w nadmiernych ilościach, doprowadzając do powstawania wielu chorób, tj. candidoza.

Co to jest candidoza?

Jest to grzybica przewodu pokarmowego. Choroba ta spowodowana jest nadmiernym namnażaniem się drożdżaków jelitowych, przy zbyt małej liczbie dobrych bakterii probiotycznych Joy Day. Nierównowaga w naszym organiźmie spowodowana jest nadużywaniem cukru, przyjmowaniem dużej ilości antybiotyków, w konsekwencji zakwaszeniem organizmu. Zaburzenia mikroflory jelit są często diagnozowane również w przebiegu takich chorób jak: autyzm, nieswoiste stany zapalne jelit, zespół jelita drażliwego, alergie i nietolerancje pokarmowe.

Co to jest candida?

Jest to grzyb naturalnie występujący w naszym organiźmie. Nadmierne ich namnażanie zaburza równowagę środowiskową i może powodować drożdżycę.

Co z tym cukrem?

Często miałam do czynienia z sytuacją, w której dzieci wręcz „wyjadały” cukier z cukiernicy stojącej w Reha Clinic. Zdarzało się, że nieświadomi rodzice nagradzali słodyczami swoje pociechy za dobre zachowanie na zajęciach SI. Przyglądając się codziennym produktom spożywczym, które spożywamy suma przyjmowanego cukru staje się wręcz niewyobrażalna! Dla przykładu posłużę się składem dżemu, który wpadł ostatnio w moje ręce: na 100 gramów produktu znajdowało się 65 gramów cukru! Dla zobrazowania 1 łyżeczka od herbaty mieści ok 5 gramów. Podobnie jest z jogurtami owocowymi, soczkami czy deserkami.

Co ode mnie?

Zastanówmy się jaki wpływ mamy na nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci. Uważam że wszystko zależy od nas, naszej wiedzy i inteligencji. Nie dajmy się oszukać kolorowym kartonikom, ładnym etykietom czy infantylnym bohaterom. Stymulujmy nasze dzieciaki z głową i rozsądkiem. Smacznego!

Agnieszka Olejnik

magister fizjoterapii
terapeuta SI, terapeuta C-S